info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Vvs-elevernas nya uppfinning: Värmestol

På bara några timmar tillverkade vvs-eleverna en värmestol – med grillmöjligheter. ”En multistol, ska snabbt ta patent på den”, säger vvs-läraren Daniel Kransén.

Värmestolen – vvs-elevernas nya uppfinning
Williot Söderberg var med och byggde stolen som med hjälp av en eldkorg värmer upp vatten som sedan cirkulerar i kopparörsslingan. Foto: Daniel Kransén, Nobelgymnasiet

Förra veckan arrangerade Myndigheten för civilt försvar ”Beredskapsveckan”. Syftet är att öka allmänhetens medvetenhet om krisberedskap och totalförsvar.

Eleverna på Nobelgymnasiet i Karlstads vvs- och fastighetsprogram tillverkade då en minst sagt udda grej: En självcirkulerande värmestol som värms upp med eld och vatten.

Yrkesläraren Daniel Kransén var den som kom på idén efter att ha inspirerats av filmer på nätet.

– Förr i tiden värmdes husen upp med självcirkulation, så vi tänkte att det skulle bli en minivariant av det. Och det fungerade riktigt bra, stolen blev riktigt, riktigt varm.

Går det att justera värmen på något sätt?

– Nej, så avancerad är det inte. Men det går ju att koppla på värmeväxlare. Men visst kan temperaturen bli mildare om man eldar med lite kol istället.

LÄS ÄVEN: Lars fiffiga lösning på säkrare stege 

Med kol får också stolen ytterligare en funktion.

– Då kan man lägga på ett galler och grilla korv också. En riktig multistol, säger Daniel Kransén.

Williot Söderberg, 17, är en av eleverna som varit med och byggt stolen.

Williot Söderberg

– Vi har svetsat och lött ihop kopparrören. Det kanske inte blev den finaste stol man sett, men den funkar riktigt bra och värmen spred sig väldigt snabbt genom hela slingan.

Utmaningen var att få till en ram som matchade slingorna.

– Det var en bra idé och man fick verkligen öva sig på att löda och svetsa. Och roligt att resultatet blev så lyckat. Det verkar vara en stol som många vill ha.

Massproduceras?

Det håller läraren Daniel med om. Enligt honom har den udda stoltillverkningen fått många positiva kommentarer.

– Det här skulle kunna bli en industri, eleverna har ju UF-företag som de skulle kunna sälja stolen genom om de vill. Det gäller bara att jag snabbt ansöker om patent på den, säger Daniel Kransén.


Få de senaste byggnyheterna – direkt i din inbox! Prenumerera på Byggnadsarbetarens nyhetsbrev.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Vvs-elevernas nya uppfinning: Värmestol

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig