info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Nytt system mot fusk med utstationerade – seriösa ska få det lättare

Seriösa företag ska få mindre krångel. Samtidigt ska det bli svårare att fuska. EU har enats om en ny digital portal för utstationerad arbetskraft.

Ett nytt EU-system ska göra det enklare att registrera utstationerade arbetare – och lättare att kontrollera att reglerna följs. Foto: Mostphotos.

EU-parlamentets och ministerrådets förhandlare har enats om ett nytt digitalt system för företag som tillfälligt skickar arbetstagare till andra EU-länder. Syftet är att minska administrationen för seriösa företag och samtidigt göra det lättare för myndigheter att kontrollera att reglerna följs.

I överenskommelsen ingår ett standardiserat digitalt formulär. Där ska företagen lämna uppgifter om bland annat tjänsteleverantören, den utstationerade arbetstagaren och själva utstationeringen. Det ska även gå att ladda upp relevanta dokument direkt i portalen.

”Svårare för oseriösa att fuska”

EU-parlamentarikern Johan Danielsson (S). Foto: Socialdemokraterna.

Den svenska EU-parlamentarikern Johan Danielsson (S), som varit ansvarig för frågan i parlamentets utskott för sysselsättning och sociala frågor, välkomnar uppgörelsen.

– Seriösa företag ska mötas av mindre byråkrati. Samtidigt måste det bli svårare för oseriösa företag att fuska, dumpa löner och utnyttja arbetstagare. Därför har vi drivit på för en lösning som både förenklar och stärker möjligheterna till kontroll, skriver Johan Danielsson i ett pressmeddelande.

Få de senaste byggnyheterna – direkt i din mail! Prenumerera på ”Byggnadsarbetarens nyhetsbrev”.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Nytt system mot fusk med utstationerade – seriösa ska få det lättare

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig