info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Ingen slutkontroll av ställningen – sedan föll järnröret

Byggställningen hade inte slutkontrollerats när takarbetet i Eslöv drog i gång. Sedan lossnade ett järnrör och föll till marken.
– Jag är bara glad att det inte hände något allvarligare, säger Johan Lindahl, vd på ställningsföretaget Montagepunkten.

Efter tillbudet upptäcktes felet. En koppling som skulle hålla fast överledaren saknades. Genrebild. Foto: Mostphotos

Tillbudet inträffade på Orkla Foods fabrik i Eslöv i början av september.

En byggställnings hade uppförts för takarbete. När en av takarbetarena lade handen på ställningens överledare, det översta räcket, lossnade röret.

Först föll det omkring 1,2 meter ner på ett angränsande tak. Därifrån rullade det vidare och föll ytterligare tre meter till marken. Ingen befann sig under taket, enligt anmälan till Arbetsmiljöverket.

LÄS ÄVEN: Stegen var inte förankrad – plåtslagare fick hjärnblödning av fallet 

Koppling saknades

Efter tillbudet upptäcktes felet. En koppling som skulle hålla fast överledaren saknades.

– Det är den mänskliga faktorn. Man har helt enkelt missat, säger Johan Lindahl, vd på Montagepunkten som uppförde byggställningen.

Montagepunkten hade gjort en egenkontroll men då missat kopplingen. Överledaren hade lagts ovanpå ett annat rör i stället för att kopplas fast i hörnet. Det gjorde missen svår att upptäcka vid egenkontrollen, enligt Johan Lindahl.

– När man står en bit bort och synar allting ser det ut som att den är låst. Så det har blivit en miss.

Hur allvarligt ser du på det som hände?

– Det är inte bra. Jag är bara glad att det inte hände något allvarligare.

Efter tillbudet har företaget gått igenom händelsen med montörerna och skärpt kontrollerna av hörn och anslutningar.

LÄS ÄVEN: Arbetsmiljöverket kom – då flydde två ställningsbyggare 

Slutkontroll blev inte gjord

Av anmälan framgår det också att någon slutkontroll av ställningen inte hade genomförts. Orsaken till det ska vara ett en kontaktperson och bas-u inte var där.

Proxent Bygg var Bas-U för arbetet. Byggnadsarbetaren har sökt företaget  för frågor utan framgång.


Få de senaste byggnyheterna – direkt i din inbox! Prenumerera på Byggnadsarbetarens nyhetsbrev.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Ingen slutkontroll av ställningen – sedan föll järnröret

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig