Anstalt utrymdes efter vvs-miss – gas strömmade ut
I samband med att vvs-arbetare skulle fixa ett läckage kapades rör på en kriminalvårdsanstalt. Men det hela ledde istället till en ännu större läcka.
Det var tidigare i april som ett område på 300 meter tvingades spärras av runt Skenäs-anstalten utanför Norrköping.
Allt började med att tekniker från Bravida skulle åtgärda ett läckage i en kylanläggning i anstaltens tvätteri. Men när teknikerna kapade ett rör som hade tömts på gas visade det sig att röret var korsade med andra rör. Plötsligt strömmade det gas ut i lokalen.
LÄS ÄVEN: Bravida kryper till korset – så mycket betalar jätten efter fakturafusket
Ett skyddsombud på plats lade skyndsamt ett skyddsstopp på arbetsplatsen, och när räddningstjänst och ambulans kom till anstalten fattades beslut om att utöka säkerhetsavståndet till 300 meter runt byggnaden.
Giftinformationscentralen gav råd
Totalt exponerades sex personer för gasen. Dessa fick genomgå undersökning av ambulanspersonal som – i samråd med Giftinformationscentralen – gav rådet att var och en skulle uppsöka vård vid eventuella andningsbesvär.
Bravida har anmält händelsen till som ett allvarligt tillbud till Arbetsmiljöverket.
Få de senaste byggnyheterna – direkt i din mail! Prenumerera på ”Byggnadsarbetarens nyhetsbrev”.
Gå med i Facebookgruppen Arbetsmiljö på bygget och få de senaste nyheterna i ditt flöde