Publicerad 3 juli 2012 11:32
Peabs slutrapport: Klena pelare orsakade husras
Pelarna var underdimensionerade
Det var stålpelarna som inte höll vid husraset i Ystad. Det befäster slutrapporten som Peab har beställt av en ingenjörsbyrå.
Relaterad information
Turerna har varit många kring händelsen i Ystad i slutet av maj, när ett trevåningshus rasade ihop. När Arbetsmiljöverket lät Peab göra utredningen genom att anlita en oberoende ingenjörsbyrå reagerade Byggnads. Kravet var att en helt oberoende granskning skulle göras.
Så blev det också. Efter att en privatperson anmälde händelsen till statens haverikommission beslutade de att utreda ärendet.
Peabs utredning har dock fortsatt och precis som i den preliminära rapporten har Danewids Ingenjörsbyrå slagit fast att orsaken var att stålpelarna på bottenvåningen var underdimensionerade. Enligt rapporten startade raset när en av pelarna på bottenvåningen knäcktes av tyngden ovanifrån. Lyckligtvis skedde det nattetid när ingen var på bygget.
Det finns inga kommentarer till den här artikeln ännu. Tyck till!




Säg din mening här.







