Byggde ställning i 300 timmar – på 1 månad: ”Utmattad, både mentalt och fysiskt”
Innan de stämdes av Byggnads hade den litauiska ställningsjätten Global Scaffolders hundratals ställningsbyggare på några av de största byggprojekten och industrierna i Sverige. Nu är de i princip borta – och tidigare anställda vittnar om utmattande arbetspass och uteblivna ersättningar.
– Man blir trött såklart. Utmattad, både mentalt och fysiskt. Men man tar sig igenom det för att man måste. Man behöver pengar – och jobbar man längre, ja, då får man mer pengar.”
Ställningsbyggaren Vytautas skrattar till lite när han beskriver den krassa verkligheten han levde i. Egentligen heter han något annat, men han är rädd att han ska bli stämd av sin tidigare arbetsgivare om han pratar öppet.
Han är en av hundratals litauiska arbetare som de senaste åren jobbat för ställningsjätten Global Scaffolders UAB i Sverige. Deras ställningsbyggare har varit inhyrda på alltifrån mindre husrenoveringar till jätteprojekt som Västlänken och Förbifart Stockholm och i stora industrier. Stegra, Oskarshamns kärnkraftverk, SSAB i Oxelösund och Mondi Dynäs i Kramfors är bara några.
– Själva jobbet var väl okej. Men lönen var fast, jag fick 14,50 euro i timmen oavsett hur mycket jag jobbade. Det var bestämt sen innan och vi hade ju inte så bra koll på reglerna, berättar Vytautas.
Och jobbdagarna var långa.
– Det var tio, elva timmar om dagen, sex dagar i veckan. Ibland även söndagar om de ringde in oss. Jag kunde jobba 250 eller ibland uppemot 300 timmar på en månad.
Var det ingen som reagerade på det här på arbetsplatserna ni var på?
– Nej, vi är lite tränade att inte snacka lön, du vet. Och vi träffade aldrig så många svenska ställningsbyggare. De var väldigt få och jobbade nästan aldrig övertid eller på lördagar.
Ja, upplägget är inget som direkt syns utåt. Vytautas har koll på sina timmar genom tidsrapporteringen som de gjorde internt, men på hans svenska lönespecifikation, som Byggnadsarbetaren tagit del av, ser det ut som att han jobbat vanlig heltid på en månad och fått en kollektivavtalsenlig lön utefter det. Däremot så lyser till exempel övertidsersättning med sin frånvaro.
Den litauiska lönespecen för samma månad ser lite annorlunda ut.
– Där skrev de bara att jag jobbat 160 timmar och sen var det en massa skumma grejer, beskriver Vytautas.
LÄS MER: Ställningsbyggaren insåg att han var underbetald: ”Fuck you, jag drar”

En av de ”skumma grejerna” är en slags bonus eller lönetillägg. Enligt Jari Viitakangas, ombudsman på Byggnads och en av dem som i flera år granskat Global Scaffolders, är det med den bonusen plus den litauiska utstationeringsersättningen, som företaget har kompenserat sina anställda för timmarna de egentligen jobbat.

– Man har helt enkelt kommit överens om en nettotimlön och sen räknar man baklänges för att komma upp i den. Och många av de litauiska arbetarna är ju nöjda med det, de tjänar ju dubbel lön mot vad de hade gjort i hemlandet. Men enligt avtalet skulle ju en kille som Vytautas ha tjänat drygt 38 000 kronor mer i månaden, säger han.
Det var tio, elva timmar om dagen, sex dagar i veckan. Ibland även söndagar om de ringde in oss.
De senaste åren har Global Scaffolders ställningsbyggare funnits på några av de allra största byggena, industrierna och infrastrukturprojekten i Sverige – och bland beställarna finns stora byggherrar, myndigheter och statliga bolag. Här är några av platserna de har arbetat:
- SCA:s pappersbruk i Obbola.
- SCA:s massafabrik i Timrå.
- SSAB:s stålfabrik i Oxelösund.
- Mondi Dynäs pappersbruk i Kramfors.
- Preemraffs raffinaderi i Lysekil.
- Rya kraftvärmeverk på Hisingen i Göteborg.
- Värtaverkets kraftvärmeverk i Hjorthagen i Stockholm.
- Bygget av Västlänken i Göteborg.
- Bygget av Förbifart Stockholm.
- Renoveringen av Storkyrkan i Gamla stan i Stockholm.
- Bygget av en ny sopsug i Barkabystaden i Järfälla.
- Nya Sturekvarteren på Östermalm i Stockholm.
- Bygget av Northvolts fabrik i Skellefteå.
- Domsjö fabrikers bioraffinaderi i Örnsköldsvik.
- Vid anläggningen av Bolidens nya gruva i Sakajärvi.
Källor: Arbetsmiljöverket, Global Scaffolders.
”Ska kännas för dem”
Det är bland annat det här som har fått Byggnads att gå i taket och till slut, i slutet av september förra året, stämma bolaget för kollektivavtalsbrott.
Summan de stämmer på: 107,8 miljoner kronor.
– Vi vill att det ska kännas för den här tjommen, säger Jari Viitakangas och syftar på företagets vd Aurimas Jocaitis.
Han suckar frustrerat och fortsätter:
– Ja, vi vill att de ska försvinna. Men det handlar ju inte om något personligt mot vd:n utan om att det här är ett av de största fusken vi har sett. Det är systematiskt och beräknande – och de vet exakt vad de håller på med.
Stämningen handlar dels om brott mot bestämmelserna om arbetstid och övertid som de långa arbetsdagarna och rotationerna enligt facket har inneburit. Men framför allt om de timlöner, övertidsersättningar och helglöner som bolaget ska ha struntat i att betala.
Förutom det har fackförbundet lämnat över uppgifter till myndigheterna för de stora skattesummor och sociala avgifter som de menar att företaget smitit ifrån genom att göra så här.
Men fusket kan också få andra – ännu allvarligare – konsekvenser, säger Jari Viitakangas:
– Det här är ju arbetstider som är långt över gränsen för vad som börjar bli farligt. Både för dem själva och alla andra yrkesgrupper som ska beträda deras ställningar. Är du trött så gör du misstag, du kanske missar en infästning och så rasar ställningen nästa gång det blåser, säger han.
Det här är ett av de största fusken vi har sett. Det är systematiskt och beräknande – och de vet exakt vad de håller på med.

”Oseriösa”
När vi ringer runt till olika företag som hyrt in Global Scaffolders går åsikterna om dem isär.
En kontorschef på ett större Stockholmsbaserat ställningsföretag brukade ta in Global Scaffolders-folk när de hade olika toppar, berättar han.
– Det är tråkigt att höra om den där stämningen, för det var väldigt duktiga killar där, yrkesmän. Det var därför vi samarbetade. Men vi märkte inte av några konstigheter, jag är mycket oförstående till vad Byggnads håller på med i det här. Det känns mest som en massa lösa påståenden.
Men hur kan ni vara säkra på att de faktiskt följde alla lagar och regler?
– Hördudu nu har jag inte tid längre, nu får du ringa någon annan.
Vd:n till ett skånskt ställningsföretag som för några år sedan hamnade i en tvist med bolaget har en annan bild.
– Vi avslutade det här samarbetet ganska snabbt eftersom de inte var seriösa. De brydde sig egentligen inte om vad de levererade utan mest att de skulle skriva upp mycket timmar.
Efter stämningen har ju Byggnads riktat kritik mot beställare och huvudentreprenörer som inte reagerar på de långa dagarna som de här arbetarna ska ha fått jobba. Hur ser du på det – har ni något ansvar i det här?
– Både ja och nej skulle jag nog vilja påstå. För det här företaget kunde ju visa upp hängavtal och liknande – jag kan tycka att det ligger lite på Byggnads också att faktiskt teckna avtal med seriösa företag.

Från en rotation till en annan
Hur mycket beställarna har känt till om de litauiska ställningsbyggarnas arbetsvillkor är oklart. Vi har tagit del av offerter från några år tillbaka där Global Scaffolders svart på vitt erbjuder sina anställda på 58-timmarsveckor. Då var timpriset lägre än vid 50-timmarsveckor.
Inom industrin kunde det handla om ännu längre dagar.
– De hade sina rotationer på 66-timmarsveckor och det följde de till punkt och pricka, cheferna var noga med att de inte skulle jobba en minut över. Det var ju lokalt avtalat och rotationerna ska ju fungera så att månadsgenomsnittet inte blir mer än vanliga 40-timmarsveckor, säger en arbetsledare på en leverantör till SSAB:s fabrik i Oxelösund – som ofta har haft folk från Global Scaffolders inne, både på normalrotation och under driftstopp.
Men några lokala avtal som godkände 66-timmarsveckor på SSAB har Global Scaffolders inte haft, enligt Jari Viitakangas på Byggnads.
– Så antingen har beställaren här blivit vilseledd av Global – eller så har de bara kört på. Det är ju inget unikt, de svenska ställningsföretagen vill ju ha den här billiga arbetskraften som de kan tjäna pengar på, i stället för att anställa egen personal. Så de blåser på och så får region- och depåcheferna en fin bonus i slutet av året för att de hållit nere kostnaderna …
Vytautas, han som vissa månader arbetade uppemot 300 timmar, jobbade bland många andra ställen på SSAB. Men när hans rotation där var slut drog han inte hem och vilade upp sig.
– Jag var där fyra veckor på raken och sen blev jag skickad till en fabrik i norra Sverige och jobbade sex eller sju veckor till.
Utan någon paus alls?
– Nej. Eller jo, söndagen var ju ledig. Men den gick ju åt resan.
Vi har sökt SSAB som i ett skriftligt svar säger att de inte kommenterar enskilda affärsförbindelser, men att det är viktigt att deras leverantörer lever upp till krav på socialt, etiskt, miljömässigt och ekonomiskt ansvar.

Säger upp avtal
En dryg vecka efter att Byggnads stämde bolaget märktes inte så mycket ute i landet. Global Scaffolders hade fortfarande ett hundratal arbetstagare registrerade som utstationerade, bland annat på stora industrier som SSAB i Oxelösund och SCA i Timrå.
Men i mitten av december är samma siffra fyra. Enligt Byggnadsarbetarens uppgifter har flera stora beställare brutit sina avtal med dem efter stämningen. Bland annat Bergnäset och Xervon, båda delar av Remondisgruppen.
– Avtalsfrågor är inget som vi brukar kommentera öppet i media, säger Henrik Löfgren, vd, men bekräftar senare i ett mejl att Global Scaffolders leveranser skulle upphöra i november.

”Inväntar domstolens utslag”
Vad som händer nu med den litauiska ställningsjätten återstår att se. Fallet har fortfarande inte tagits upp i Arbetsdomstolen – men företaget har via sitt juridiska ombud bestridit Byggnads stämning – som de beskriver som felaktig och oproportionerlig – i sin helhet.
I ett pressmeddelande skriver företaget att situationen har uppstått eftersom samma fakta tolkas på olika sätt ”av anställda, chefer, tillsynsmyndigheter och externa partners” och att det är beklagligt att stämningen lett till att de förlorat kunder redan innan målet är avgjort.
Vi har skickat en lång rad frågor till företagets vd Aurimas Jocaitis, som inte vill lämna några kommentarer innan målet avgjorts i domstolen.

”Jag har fullt förtroende för det svenska rättssystemet och inväntar domstolens utslag. Jag är övertygad om att vårt företag är en ärlig, pålitlig och ansvarsfull arbetsgivare som investerar i sina anställda, säkerställer bekväma arbetsförhållanden, betalar skatter i tid och lyssnar”, skriver han.
Fotnot: Vytautas heter egentligen något annat.
Få de senaste byggnyheterna – direkt i din mail! Prenumerera på ”Byggnadsarbetarens nyhetsbrev”.
Gå med i Facebookgruppen Arbetsmiljö på bygget och få de senaste nyheterna i ditt flöde.