info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Vädjan om insamling till jämtar på stupstock

-De har vågat ta fajten. Då bör vi hjälpas åt att stötta dem, säger Kalle Sifvertsson, ordförande för Byggnads i Jämtland-Härjedalen. Han vill att Byggnads avdelningar ska starta insamlingar för att stötta byggnadsarbetarna i hans område som gått på stupstockslön i ett halvår.

Han gick ut med sin vädjan i samband med att Byggands förbundsfullmäktige hade sitt möte.
-Jag hoppas att man ute i avdelningarna ska visa solidaritet och skänka pengar till byggnadsarbetarna, för att de ska få någon form av solidarisk kompensation. De har tagit en fajt som de fått betala jäkligt mycket för, säger han.
Som Byggnadsarbetaren tidigare rapporterat om har byggnadsarbetare i Östersund gått på stupstocken sedan första november 2008. Många av dem har gått miste 40 000 kronor när de tvingats gå på avtalets lägsta lön. Orsaken är att byggnadsarbetarna ville höja riktpunkten, från 146 till 152 kronor, vilket skulle höjt lönerna i området. Något som Sveriges Byggindustrier och arbetsgivarföretagen sa bestämt nej till. Enligt byggfacket i Jämtland har byggnadsarbetarna hittills gått miste om 2,1 miljoner kronor under konflikten.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Vädjan om insamling till jämtar på stupstock

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig