info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Ny strandning i Västeråsförhandlingar

En lokal ackordsförhandling på en Peabarbetsplats i Skultuna har strandat. Och flera är på gång. Oklarhet om gemensamma principer mellan företaget och Byggnads i Västerås är orsaken.

– Vi var överens om principerna när vi gjorde upp om högskolan. Men efter det har Peab valt att avvakta i stället för fortsätta med nya överenskommelser, säger Ulf Engstrand, mätningsföreståndare i Västerås, om de nya problemen.
Den här veckan väntar en lokal förhandling på arbetsplatsen Traversvagnen i Västerås och på fredag genomförs en central förhandling på Råby, en annan arbetsplats i Västerås.

– Jag är rädd för att vi får svårt att komma överens. Peabledningen säger nu nej till principer vi var överens om på högskolan, säger Ulf.
Diskussionerna om ackordsuppgörelser i Västerås har pågått under ett drygt halvår, sedan företaget vill införa månadslön med bonus. De anställda ville ha kvar ackorden. Det medförde, enligt uppgift till Byggnadsarbetaren från flera Peablagbasar tidigare i vår, att Peab fördröjde ackordsförhandlingar och lämnade dåliga bud.

De Peabanställda genomförde en kort vild strejk och efter det följde flera ackordsuppgörelser i rask takt. Men samförståndet upphörde när en nyckelperson i Peab drabbades av sjukdom.
Peab har den senaste tiden fått flera stora jobb i Västerås som kan påverkas av lönediskussionerna i företaget. Byggnads avdelning har kallat Peablagbasarna till ett nytt möte om hur situationen med fördröjda ackordsöverenskommelser ska tacklas.
– Missnöjet på arbetsplatserna växer nu igen, säger Ulf Engstrand.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Ny strandning i Västeråsförhandlingar

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig