info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Byggnads stödjer riksskatteverkets förslag

Byggnads välkomnar riksskatteverkets förslag till lagändringar för att sätta stopp för svartjobbandet i byggbranschen.

– Det finns fortfarande de som tror att Byggnads är intresserade av att skydda byggnadsarbetare som arbetar svart. Det har vi inte något som helst intresse av, det drabbar killarna själva om de blir skadade, och det blir osund konkurrens, säger Byggnads förhandlingschef Gunnar Ericsson.
Både centralt inom Byggnads och ute i lokalavdelningarna är man positiva till RSV:s förslag. Bengt Sävström möter oseriösa företagsledare i sin vardag som ombudsman på Byggnads avdelning i Helsingborg. Han har precis handlagt ett ärende där ett fiffelföretag lurat sina anställda på lönen.
– Det här företaget skulle inte ha kunnat agera om de nya lagarna redan hade gällt. Företaget hade inte kunnat bygga upp så stora skulder, säger han.
Nu, efter över ett år, upptäcker skattemyndigheten att företagaren, som agerar under olika företagsnamn, har stora skatteskulder. Hade huvudentreprenören istället betalat in skatten, hade pengarna säkrats.
Enligt riksskatteverket bör det ställas högre krav på hur en faktura i byggbranschen ska se ut. Detta för att myndigheterna ska kunna göra en korrekt avstämning mellan de inbetalade beloppen till spärrkontot, och de skatter och avgifter som ska betalas för ett visst antal anställda.
– Jag tycker att det är en jättebra idé att namn, adress och personuppgifter ska stå på fakturorna, säger Bengt Sävström.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Byggnads stödjer riksskatteverkets förslag

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig