info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Ung byggarbetare föll flera våningar - polis utreder brott

En ung man föll flera våningar på en byggarbetsplats i Örebro på onsdagen. Mannen fördes till sjukhus med lindriga skador. Polisen utreder nu misstänkt arbetsmiljöbrott.

Polis och ambulans kom till olycksplatsen efter byggolyckan. Arkivfoto Foto: Sten-Åke Stenberg & Mostphotos

Det var på onsdagsförmiddagen som polisen larmades till Näsby i Örebro.

En man i övre tonåren hade fallit flera våningar i samband med arbete på en byggarbetsplats.

Mannen fördes till sjukhus.

”De senaste uppgifterna vi fått till oss är att det inte handlar om livshotande skador”, skriver Gabriel Henning, presstalesperson polisregion Bergslagen, i ett mejl till Byggnadsarbetaren.

LÄS ÄVEN: Olycka på bygge: Man fick 250 kilo tungt fönster över sig

Förundersökning inledd

Polisen på plats påbörjade utredningsåtgärder. Senare fattades beslut om att inleda en förundersökning.

Brottsrubriceringen är vållande till kroppsskada genom arbetsmiljöbrott. Enligt polisen görs det för att få klarhet i hur olyckan gått till och utreda om något brustit i sitt arbetsmiljöansvar.


Få de senaste byggnyheterna – direkt i din inbox! Prenumerera på Byggnadsarbetarens nyhetsbrev.

Gå med i Facebookgruppen Arbetsmiljö på bygget och få de senaste nyheterna i ditt flöde.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Ung byggarbetare föll flera våningar - polis utreder brott

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig