info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Tvist efter dyra wc-köpet: ”Toaletternas Rolls Royce”

Ett köp av en exklusiv japansk toalett för nästan 65 000 kronor slutade i läckage och bråk. Nu har en 37-årig man anmält en vvs-firma till Allmänna reklamationsnämnden (ARN).

Bråk om ”Toaletternas Rolls Royce”
Den dyra lyxmuggen höll inte tätt. Nu ska vvs-tvisten avgöras av ARN. Obs: Genrebild Foto: Mostphotos, Pressbild/TOTO

Toaletten, en ”TOTO Washlet”, köptes i mars 2023 för 64 820 kronor. Modellen beskrivs i anmälan till ARN som ”toaletternas Rolls Royce”. Den har bland annat funktioner som värmesits, automatisk locköppning och autoflush.

LÄS ÄVEN: Byggarbetare fick använda skogen som toalett

I drygt två år fungerade allt som det skulle. Men i december 2025 började toaletten plötsligt läcka – och spolningen slutade fungera helt. Det visade sig vara en trasig spolmotor som var boven i dramat. När wc-ägaren kontaktade återförsäljaren, en vvs-firma i Örebro, krävde företaget videobevis. I övrigt gjorde firman ingenting, enligt anmälan. 37-åringen vände sig i stället direkt till tillverkaren. Och där fick han hjälp.

LÄS ÄVEN: Larm om toalettsnusk i bodarna

Utan kostnad skickades det ut en ny spolmotor, värd cirka 3000 kronor. Men återförsäljaren ville inte hjälpa till att installera den, och företaget skickade inte ut någon servicetekniker. Företaget hänvisade till att det gått mer än två år sedan köpet.

Mannen tyckte annorlunda. Enligt honom borde en deluxemugg för närmare 65 000 kronor hålla betydligt längre än 2,5 år. Nu kräver han att återförsäljaren ersätter honom för självrisken som han tvingades betala till sitt försäkringsbolag.

Ärendet ska nu avgöras i ARN.


Få de senaste byggnyheterna – direkt i din mail! Prenumerera på ”Byggnadsarbetarens nyhetsbrev”.

Gå med i Facebookgruppen Arbetsmiljö på bygget och få de senaste nyheterna i ditt flöde

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Tvist efter dyra wc-köpet: ”Toaletternas Rolls Royce”

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig