info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Ministern ber om ursäkt – OK att blanda cement barbröstad

Det började med en nitisk polispatrull, fortsatte med en folkstorm på nätet och slutade med att ansvarig minister bad om ursäkt. Nu har en man i filippinska Manilla fått tillbaka de böter han tvingades betala för att ha jobbat i bar överkropp.

Det är OK att jobba barbröstad i Manilla, har en minister slagit fast.
Barbröstad i Manilla? Då ligger man illa till. Foto: Mostphotos, Facebook (montage)

Allt började när en video från en övervakningskamera blev viral. Klippet visar hur en man i bar överkropp blandar cement utanför en bostad i huvudstaden Manilla. Plötsligt fylls gränden av polis och militär. En av poliserna skriver en ordningsbot på 500 pesos, motsvarande 75 kronor.

Patrullen var en del av initiativet ”Säkrare städer” som sjösattes den 6 april för att motverka ordningsstörande beteende på allmän plats. Bland de företeelser som kan ge böter finns fylleri, oväsen rökning – och att gå barbröstad.

Tusentals böter för bar överkropp

Sedan starten har fler än 6 700 personer i Manilla bötfällts för att ha gått med bar överkropp, rapporterar den filippinska tidningen Daily Tribune.

Men när klippet fick snurr på nätet ställde sig många filippiner frågan: Ska en byggjobbare som svettas i den skoningslösa hettan behandlas på samma sätt som en svirande suput? 

På sociala medier blev svaret ett rungande nej.

LÄS ÄVEN: Uppskruvad debatt i USA – Ringde hon polisen för att slippa betala arbetarna?

Ministern: ”Fel av mig”

Till slut blev missnöjet så högljutt att inrikesministern Jonvic Remulla kallade till presskonferens och bad om ursäkt. 

– Det var fel av mig att inte ge tydligare instruktioner till hur Säkrare städer-initiativet skulle genomföras. Min enda avsikt var att göra gatorna lugnare. Men eftersom jag inte förklarade ordentligt så kunde vem som helst utan tröja åka dit, sade Jonvic Remulla enligt Daily Tribune.

Hemmafixare i hetluften

Jonvic Remulla utlovade också en personlig ursäkt. Den levererades några dagar senare när han besökte mannen i dennes bostad. Det visade sig att mannen – som över en dag oväntat blivit internetkändis – inte jobbat när han bötfälldes, utan istället blandat cement för hemmabruk. 

Inrikesministern lämnade tillbaka bötesbeloppet och poserade för bilder tillsammans med hemmafixaren som hamnat i hetluften.

Bägge hade tröjor på sig vid fototillfället. 

Filippinerna

Folkmängd: 116 miljoner människor år 2024

Huvudstad: Manilla

Medellön: 18 423 pesos i månaden, motsvarande runt 2 800 kronor, enligt den senast tillgängliga officiella statistiken. 

Källor: UI/Landguiden, Filippinernas statistikmyndighet

Ivar Andersen, reporter
Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Ministern ber om ursäkt – OK att blanda cement barbröstad

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig