info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Upprörd villaägare: Huset är ju målat med fel färg!

När kvinnan kom hem från semestern blev hon förvånad. Hennes villa var nymålad – men enligt henne med helt fel färg.

Upprörd villaägare: Huset målat i fel färg
Medan villaägaren var bortrest målades huset om. Obs: Genrebild. Foto: Mostphotos

Det var under sommaren 2024 som en kvinna i 40-årsåldern bestämde sig för att fräscha upp färgen på sin villa i Göteborg. Hon anlitade ett måleriföretag som för drygt 100 000 kronor skulle måla om fasaderna i en matt färg medan hon åkte iväg på semester.

LÄS ÄVEN: Byggarbetare renoverade inte färdigt – blev dödshotad

När hon kom tillbaka från sin ledighet reagerade hon på att färgen på huset såg annorlunda ut än vad de hade kommit överens om. Enligt kvinnan var fasaden mycket mer glänsande och reflekterande.

Hittade kvarlämnade färghinkar

Först trodde hon att det var ljuset som spelade henne ett spratt. Men när hon senare hittade några kvarlämnade färghinkar insåg hon att huset hade målats med en annan färg än vad hon bett om.

En företrädare för målerifirman föreslog då att fasadskivorna kunde målas om i en mattare finish, men kvinnan gick inte med på detta och krävde istället ett prisavdrag. Företaget föreslog då att 1,5 procent skulle dras av på totalpriset, men det var ”oacceptabelt” lite enligt husägaren som istället krävde 25 procent, alltså drygt 25 000 istället för de 1 500 kronor som målerifirman ansåg var rimligt.

När de inte kunde komma överens vände sig kvinnan till Allmänna reklamationsnämnden, ARN. Men det var bara att glömma, enligt myndigheten.

LÄS ÄVEN: Drogpåverkade målare stängdes av från jobbet

Nämnden konstaterade nyligen i sitt beslut att det inte fanns några handlingar som kunde bevisa att kvinnan och måleriföretaget hade avtalat om en viss, specifik glans eller att ett visst specifikt fabrikat på färgen skulle användas. Företaget ansågs ha utfört sitt arbete fackmässigt och kraven från kvinnan avslogs.


Få de senaste byggnyheterna – direkt i din inbox! Prenumerera på Byggnadsarbetarens nyhetsbrev.

Gå med i Facebookgruppen Arbetsmiljö på bygget och få de senaste nyheterna i ditt flöde

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Upprörd villaägare: Huset är ju målat med fel färg!

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig