info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Umarell målar akvarell av Slussen-bygget: ”Nästan omöjligt att få till”

I sex år har akvarellkonstnären Elisabeth Biström spanat på byggnadsarbetare vid Slussenprojektet. Och upptäckt en ny sida av sig själv på kuppen. ”Det var egentligen helt av en slump jag började med det här tidskrävande och knäppa projektet”, säger Elisabeth Biström och skrattar.

Elisabeth Biström målar akvarell av Slussen-bygget
Byggnadsarbetarna är huvudpersoner i Elisabeth Biströms Slussenprojekt. Foto: Ida Bonazzi, akvarellmålning: Elisabeth Biström

Hon gör det ofta när hon berättar om sitt Slussenprojekt. Projektet föddes 2020, mitt under brinnande pandemi, när det som konstnär var i princip helt omöjligt att ha utställningar. Hon började få panik.

– Men så tänkte jag att det är lika bra att hitta något nytt att göra, när kalendern ändå är tom. Så jag tog min kamera och tog bussen in till Stockholm.

Tekniskt svårt

Hon går runt ett tag. Hittar inget som är intressant. Går över bron från Gamla Stan till Södermalm. Och möter – ett byggplank. I det finns titthål med repigt plexiglas och hon kikar in.

– Och jag möts av en helt otrolig syn! Marken bara öppnar sig, en stor betonggrop och längst ner sitter en kille och svetsar. Och jag känner – det här är det jag har letat efter! Det här är något som jag aldrig har tänkt på att måla!

Elisabeth tar en bild och skyndar hem till ateljén utanför Norrtälje.

– Och då märker jag att det här är ju nästan helt omöjligt att få till i akvarell. Det är tekniskt jättesvårt och egentligen helt olämpligt att göra. Det värsta som finns är en ljus byggställning mot en mörk yta – i akvarell finns ingen vit färg utan man måste måla runt allt som är ljust – och då blir ju en byggställning nästan omöjlig. Så jag bara fortsatte, det blev en utmaning!

Umarell målar akvarell. Elisabeth Biströms akvarellmålning av Slussenprojektet.
”Det gamla och nya”. Akvarellmålning: Elisabeth Biström

Sex år har gått sen dess. Med jämna mellanrum har hon åkt in till mångmiljardprojektet mitt i huvudstaden för att hitta nya motiv att avbilda. Och det är inte bara att det är svårt att måla som fått henne att fastna.

– Jag blev helt enkelt fascinerad av att följa det här bygget. Flera gånger har jag bara stått där och skakat på huvudet och tänkt att det här kan omöjligen bli något. Man ser bara ett virrvarr av stänger och ställningar och grejer överallt – och mitt i allt det går de här killarna runt och lyfter och flyttar saker och svetsar. Och så småningom är det färdigbyggt – det är ju ofattbart!

Umarell målar akvarell. Elisabeth Biströms akvarellmålning av Slussenprojektet.
”Flotte”. Akvarellmålning: Elisabeth Biström

Står och spejar

Hon konstaterar att ja, hon har nog blivit något av en umarell på kuppen.

– Det var inget jag visste om mig själv innan det här. Men ja, jag har ju blivit en sån som står och spejar bakom byggstängslen, även om jag inte kommer med olika tips och råd. Så det är absolut umarell-akvarell vi sysslar med här!

Umarell målar akvarell. Elisabeth Biströms akvarellmålning av Slussenprojektet.
”Stadsgården”. Akvarellmålning: Elisabeth Biström
”Rivning”. Akvarellmålning: Elisabeth Biström
Så blandas varselfärgen

Vem? Elisabeth Biström, akvarellkonstnär sen tolvårsåldern, som tidigare bland annat målat diplomen till Nobelprisen och Malmö operas säsongsprogram.

Vad? Har de senaste sex åren följt Slussenprojektet. I höst ska hennes målningar för första gången ställas ut på Karby gård i Täby. Vernissagen är den 17 oktober. ”Alla som varit med och jobbat vid Slussen är väldigt välkomna då. Det skulle vara jättekul – och lite pinsamt eftersom jag tjuvkikat på dem när de jobbat.”

Bästa tips: ”För att få till varselfärgen tar man en gul färg som heter gummigutta – den vill man ju använda bara för namnets skull – och blandar med en väldigt klarblå färg som har lite grönt i sig: Antwerp blue. Då blir det perfekt varselgrönt!”


Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Umarell målar akvarell av Slussen-bygget: ”Nästan omöjligt att få till”

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig