Snickare fick inte betalt – slet ner husfasad
En 35-årig snickare döms för skadegörelse. Detta efter att ha slitit ner husfasaden på en villa där han arbetade med renovering.
Det var i juli 2025 som snickaren arbetade med att byta panel och fönsterfoder på en villa i Avesta. När husägaren skulle betala för arbetet via Swish skickades enligt snickaren för lite pengar. Husägaren ska samtidigt ha krävt att få ett kvitto, något som Avesta Tidning var först att rapportera om.
Snickaren blev rasande när betalningen uteblev. Han försökte ringa upp husägaren, men fick inget svar.
LÄS ÄVEN: AI-metod som kan avslöja en brädas inre kvalitet
Då skickade han istället ett hotfullt sms: ”Du swishar mig nu, annars kommer du se mig på dina kameror här snart. Då kommer du nog åka hem väldigt snabbt ska du se…”
Rev sönder fasaden
Några timmar senare, strax efter klockan 22 på kvällen, åkte snickaren mycket riktigt tillbaka till huset. Med en kofot och en yxa började han slita loss panel och fönsterfoder från fasaden, något som fångades på villans övervakningskameror.
Husägaren ringde polisen, berättade vad som pågick och uppgav att han var rädd att snickaren skulle bränna ner huset eftersom han inte fått betalt. En polispatrull kom till platsen och kunde gripa snickaren, som då var i full färd med att slå mot huset med kofoten.
”Hade rätt till materialet”
I rätten erkände snickaren vad han gjort, men hävdade att han hade rätt att ta tillbaka materialet eftersom han inte fått full betalning.
Falu tingsrätt höll dock inte med. I slutet av januari dömdes snickaren för skadegörelse. Straffet blev villkorlig dom samt 10 000 kronor i dagsböter.
Följ Byggnadsarbetaren på Instagram: @byggnadsarbetaren
Få de senaste byggnyheterna – direkt i din mail! Prenumerera på ”Byggnadsarbetarens nyhetsbrev”.