info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Skanska ska renovera Kungliga operan

Skanska har fått i uppdrag att renovera Kungliga Operan i Stockholm. Den beräknade kostnaden är 3,5 miljarder kronor.

Skanska ska renovera Kungliga operan
Renoveringen beräknas landa på 3,5 miljarder kronor. Foto: Markus Gårder/Statens fastighetsverk.

Statens fastighetsverks hittills mest omfattande projekt, den kommande renoveringen och ombyggnaden av Kungliga Operan i Stockholm är, beräknas gå loss på 3,5 miljarder kronor.

LÄS ÄVEN: Livsfarligt jobb på Operans tak

Upphandlingsprocessen är nu klar och det står klart att det blir Skanska Sverige AB som ska genomföra uppdraget.

– Renoveringen av operabyggnaden är ett komplext projekt som kräver att både beställarens och entreprenörens kompetenser tas tillvara på bästa sätt. Skanska har uppfyllt alla obligatoriska krav och visat att de förstår och mycket väl kan möta våra behov. Vi är nöjda med upphandlingens utfall och ser fram emot att påbörja samarbetet, säger Maria Östholm, direktör och projektägare för renoveringen av operabyggnaden vid Statens fastighetsverk i ett pressmeddelande.

Renoveringen ska pågå mellan 2027-2032.


Få de senaste byggnyheterna – direkt i din mail! Prenumerera på ”Byggnadsarbetarens nyhetsbrev”.

Gå med i Facebookgruppen Arbetsmiljö på bygget och få de senaste nyheterna i ditt flöde.

Varför ska Operan renoveras?

Svar:

  • Sveriges nationalscen för opera och balett är i dåligt skick och behöver därför genomgå en omfattande renovering.
  • För att verksamheten ska kunna fungera behöver byggnaden även byggas om och till.
  • När Statens fastighetsverk är klara med renoveringen kommer publiken att mötas av ett väl omhändertaget och moderniserat operahus med en ny scen för barn och unga.

Källa: Statens fastighetsverk

Michael Toll, reporter
Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Skanska ska renovera Kungliga operan

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig