Nytt bud i VVS-förhandlingarna
I morgon så ska alltså Byggnads förhandlingsdelegation samlas för att ta ställning till ett nytt avtalsförslag som gäller landets VVS-montörer.
– Vi får se hur det går men förhoppningen är naturligtvis att vi kan avsluta förhandlingen i morgon, säger Thomas Gustavsson, 2:e förbundsordförande i Byggnads.
I dag pågår det förhandlingar på flera av Byggnads andra avtalsområden. Bland annat när det gäller de tre olika plåtavtalen där diskussionerna är inne i ett intensivt slutskede. Samma sak gäller kylavtalet.
– Det är möjligt att vi kan komma till avslut på samtliga de här områdena under onsdagen, säger Thomas Gustavsson.
Det enda av avtalsområde där det går lite trögare gäller glasarbetarna. Men förhoppningen är att de ska lossna lite i de förhandlingarna i takt med att övriga avtalsområden blir klara.
Det enda avtalet som hittills är klart är det mellan Byggnads och Sveriges Byggindustrier. Där slogs det två tidigare bygg- och anläggningsavtalen ihop till ett enda stort byggavtal. Det avtalet är värt 3,5 procent i löneökningar under två år.