Läser inget – lyssnar mycket: Berättelser strömmar rakt in i Eriks öron
Golvläggaren Erik Jonsson, 33, i Boden hade svårt att läsa och skriva i skolan. Men i peltorkåporna strömmar berättelserna fram. Även om lyssning inte helt kan ersätta läsning kan ordförråd och inlärning stärkas enligt Lärarstiftelsen.

Under skolåren var det tufft att hänga med i läsning och skrivning.
– Jag läste en halv Harry Potter-bok när jag var typ tolv, säger Erik Jonsson.
I dag sträcker sig läsningen mest till Sportbladet, som han plöjer varje dag. Men mycket mer blir det inte.
Däremot lyssnar han ofta på nyheter, livsöden och påhittade berättelser. Det kan bli skräck ena dagen och fantasy nästa.
Det började redan innan han blev golvläggare. Då jobbade han som brevbärare – när passet inleddes pluggade han in lurarna.
– Man kan säga att jag har gått från airpods till peltorkåpor.
Kan stärka självförtroendet
Lärarstiftelsen, en organisation som bland annat sysslar med pedagogisk forskning, lyfter att lyssning kan förbättra ordförrådet, stärka inlärningen – och öka självförtroendet.
Jenny Edvardsson, som forskar på skönlitteratur på högskolan i Kristianstad, berättar att det finns forskare som har upptäckt att ljudbokslyssning har fått byggnadsarbetare och lastbilsförare mer intresserade av litteratur.
– Man har också sett att yngre män alltmer har börjat lyssna på litteratur på gymmet, säger hon.
Samtidigt kan ljudboken och lyssnandet inte helt ersätta läsandet. Det krävs en större ansträngning för att läsa. Den som lyssnar får inte samma känsla för hur ord stavas och meningar sätts ihop.
– Många av dem som lyssnar gör det också samtidigt som de gör något annat. Det innebär att de inte har fullt fokus på texten och därmed inte får en lika djup förståelse, säger Jenny Edvardsson.
Får ta del av mer
För golvläggaren Erik Jonsson är det en stor skillnad att nu kunna ta in berättelser via öronen i stället för ögonen. På så sätt har han fått ta del av många andras livsresor.
– Precis innan du ringde lyssnade jag på ”Framgångspodden”, ett avsnitt om rapparen
Silvana Imam.
– Det kan handla om någon som lyckats, men också någon som tagit sig ur något dåligt. Framgång kan vara så mycket.