Krzysztof dog på golfbygget – systern: “Vi känner oss som skräp”
Familjen sörjer. Samtidigt får de inga svar på vad som hände när Krzysztof Romanczuk dog på sin arbetsplats, och under vilka villkor han egentligen jobbade. Under tiden fortsätter arbetet med golfbanan – som om ingenting har hänt.
Det var i september förra året som Krzysztof Romanczuk, eller Krzyś som han kallades, skrev under kontraktet som skulle ge honom ett tillfälligt jobb i Sverige. Tre månader skulle han arbeta på företaget All Golf Services som anlägger en ny 18-hålsbana åt Österåkers golfklubb utanför Stockholm.
Det var första gången Krzysztof var i Sverige för att arbeta. Han skickade filmer till sin familj från sin arbetsplats och den bostad han fick hyra.
– Han berättade att det var ett hårt jobb, men han var tvungen att arbeta, berättar systern Katarzyna Kozioł för Byggnadsarbetaren.
Hamnade under dumper
Tisdag 25 november 2025 hände det som inte fick hända. Enligt den första anmälan till Arbetsmiljöverket kom en ”dumper 9 ton i rullning” och på något sätt hamnade Krzyś under den. Hans liv gick inte att rädda.
– Det jag har fått höra är att två personer drog ut honom under maskinen. Men i nuläget vet vi ingenting och vad som var dödsorsaken, berättar Katarzyna, som befinner sig i Polen.
Efter olyckan begav hon sig så snabbt som möjligt till Sverige. När hon besökte arbetsplatsen några dagar efter olyckan var den full av bråte. Och blod låg kvar på marken där Krzysztof legat.
– Jag var så arg att de inte ens hade städat, trots att arbetet redan hade återupptagits. Vi känner oss behandlade som skräp, precis som min bror som dog vid en container, berättar Katarzyna och fortsätter:
– Vi som familj vet ingenting, ingen säger något till oss. Jag kan inte ge honom livet tillbaka – jag vill bara ha sanningen. Han hade så mycket framför sig, så mycket kvar att göra.

Arbetet fortsatte – för att ”hedra” Krzysztof
Under tiden som familjen söker svar fortsätter All golf services att anlägga Österåkers golfklubbs nya bana.
”Ja, entreprenören är fortfarande del i projektet”, skriver Karolina Bohlin, vd för Österåkers golfklubb.
Till lokaltidningen Nu Österåker förklarade hon att det hölls en tyst minut vid olycksplatsen. Sedan drog jobbet igång igen ”som ytterligare ett sätt att hedra honom”.
Tjänade 70 kronor i timmen
Byggnadsarbetaren har förutom med golfklubben varit i kontakt med Arbetsmiljöverket, åklagaren och företaget All Golf Services. Ingen vill uttala sig om olyckan ”då den är under utredning”.
Det är fler saker som Österåkers golfklubb och All Golf Services inte vill svara på. Systern Katarzyna Kozioł undrar hur villkoren för hennes bror egentligen såg ut. Enligt anställningsavtalet tjänade Krzyś cirka 70 kronor i timmen.

Det är en summa varken företaget eller golfklubben vill kommentera.
”På grund av juridiska skäl kan vi inte kommentera enskilda anställningsavtal”, är svaret från Waldemar Szadny, vd på All Golf Services, som avböjt en telefonintervju.
”Inte involverade”
”Vi har inte varit involverade i ersättningen till entreprenörens anställda, varken lön eller övriga ersättningar. Det är en fråga mellan den enskilda och arbetsgivaren”, skriver golf-vd:n Karolina Bohlin.
Hon vill inte heller prata i telefon och undviker att svara på frågan om golfklubben, som byggherre i projektet, ser några problem med att personer som arbetar med att bygga deras nya golfbana har en så pass låg ersättning.
Få de senaste byggnyheterna – direkt i din mail! Prenumerera på ”Byggnadsarbetarens nyhetsbrev”.
Gå med i Facebookgruppen Arbetsmiljö på bygget och få de senaste nyheterna i ditt flöde.