info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Körde över förbundsstyrelsen om förbundsstyrelsen

Hädanefter är det kongressen som ska utse ledamöterna i Byggnads förbundsstyrelse. En viktig demokratisk reform, menar förespråkarna.

I dag får den som blir vald till ordförande i en av Byggnads regioner automatiskt en plats i förbundsstyrelsen. Den ordningen utmanades av Byggnads Skåne som lagt en motion om att kongressen i stället ska utse styrelseledamöterna utifrån kandidater som regionerna nominerar. 

Ville behålla

Förbundsstyrelsen ville behålla den nuvarande ordningen och yrkade avslag. Men under kongressen argumenterade en rad ledamöter för att en förändring skulle stärka interndemokratin. 

– Vi är unika i LO i att vårt högsta beslutande organ inte väljer vår förbundsstyrelse. Det är problematiskt i flera avseenden, bland annat att kongressen inte kan utkräva ansvar av sin förbundsstyrelse, sa Emmelie Renlund från Byggnads Stockholm-Gotland i talarstolen.

– Vi är en demokratisk förening, då är det väl upp till medlemmarna att välja vem de nominerar? Väljer de att nominera sin regionordförande så får de göra det, fyllde Simon Söderqvist från region Väst i.

Stannar länge på sina poster 

Bakgrunden till debatten handlar delvis om ett missnöje som aktualiserades i samband med den konflikt som under senare tid skakat Byggnads. Regionordförande stannar ofta länge på sina poster – det talas ibland om en oskriven regel att ”aldrig utmana en sittande ordförande” – vilket gör att förbundsstyrelsens sammansättning ofta är sig lik under långa perioder.

Det ger kontinuitet. Men i samband med krisen framfördes också åsikten att systemet ökar risken att falanger bildas, med grupper av ledamöter som känner varandra väl och driver agendor som saknar stöd bland medlemmarna i hemregionen.         

Varnar för minskad demokrati

Förbundsstyrelsen motiverade sitt avslag med att: ”Representation får inte innebära att ledamöterna bara ser till sin egen region. Uppdraget är ett ansvar för hela förbundet.”  

Det fanns också kongressombud som ansåg att motionen inte skulle stärka, utan tvärt om minska, demokratin i förbundet. 

– Jag har ett problem med centraliseringen. Att ni, ursäkta, allihopa skulle välja vem som är min representant i förbundsstyrelsen tycker jag är fel, sa Rasmus Lindvall från region Mälardalen.  

Men efter att rösträkning begärts konstaterades att region Skånes linje fick stöd av 85 ombud, mot 68 för förbundsstyrelsens linje. Och att kongressen därmed valt att köra över förbundsstyrelsen i frågan om hur förbundsstyrelsen väljs. 

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Körde över förbundsstyrelsen om förbundsstyrelsen

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig