Glasmästarens favorit suger: ”Är 99 procent bra”
För glasmästaren Alberto Ramos Cabrera, 61, är industridammsugarens batteritid superviktig. Hans favorit är given: ”Den är 99 procent bra”.
För 15 år sedan testade Alberto Ramos Cabrera Hiltis maskiner för första gången, sedan dess har han varit fast. Nu har företaget han jobbar för slutat att använda det märket men han har fortfarande tillgång till en industridammsugare.
– Den är bäst och den håller länge. Man kan suga vatten, damm, metaller och allt. Den är 99 procent bra, det märke vi börjat använda nu är bara 20 procent bra.
Varför gillar du just den här?
– De har bra batteritid. Jag kunde använda deras elektriska skruvdragare i sju dagar utan att behöva ladda. Nu måste vi ha flera laddare igång samtidigt för att vi behöver byta batteri efter 40 minuter. Det är inte effektivt, det passar mer en hemmafixare.
Vad betyder det att ha ett bra verktyg?
– Det betyder att du jobbar bättre. Med dåliga verktyg tar det längre tid och blir sämre kvalitet. Vi kämpar för att få tillbaka Hilti. Jag skulle kunna göra reklam för dem, haha.