Efter 35 år – nu stämplar Byggnadsarbetarens arbetsmiljöexpert ut
Som 29-åring klev Margite Fransson in på Byggnadsarbetarens redaktion. Nu, efter 35 år, lämnar hon som tidningens mest erfarne reporter. ”Det har alltid funnits en chans att känna sig okunnig.”

Margite Fransson började sin journalistiska bana på en lokaltidning i Småland. Men när sambon fick jobb i Stockholm flyttade hon med och började i samma veva att se sig om efter ett nytt arbete. Hon fick tips om att Byggnadsarbetaren rekryterade nya reportrar, sökte och lyckades få en av tjänsterna. Året var 1990.
– Det var med skräckblandad förtjusning jag började bevaka arbetsmiljön i byggbranschen på djupet.
Det har hon fortsatt med. Oförtröttligt i 35 år.
LÄS ÄVEN: Margite: ”En nonchalans mot byggnadsarbetare som jag inte såg förut”
– Man kan ju tycka att en person som har samma arbetsplats i så här många år inte har så höga ambitioner. Men jag brinner verkligen för arbetsmiljö och har lärt mig nya saker hela tiden. Det har varit otroligt intressant att få syssla med det här varje dag. Och det har alltid funnits en chans att känna sig okunnig.
Nu är det dags att bli pensionär. Hur känns det?
– Min spontana känsla är att jag hade velat göra så mycket mer! Det finns så mycket jag fortfarande tycker är viktigt att skriva om och det finns mängder av idéer och uppslag jag skulle vilja genomföra. Men jag lovar dig, det kommer lämnas långa listor som mina kollegor får ta tag i.

Är det något som du tycker har förändrats under de år du bevakat arbetsmiljön inom bygg?
– Branschen har på många sätt blivit mycket hårdare och farligare. Det är arbetslivskriminalitet, splittrade byggen och en tuffare attityd. De seriösa företagen har det svårare att konkurrera.
Är det något du skulle vilja förändra i byggbranschen?
– Det borde finnas en lägstanivå att ingen ska dö på jobbet. Det är ofattbart att det inte är så. Och jag kan tycka det är absurt att skyddsombud och byggnadsarbetare inte får tala fritt efter en olycka. Att belägga folk med munkavle, som sker i vissa fall, skapar inte säkrare arbetsplatser. Priset för dålig arbetsmiljö är tyvärr väldigt högt.
Vad har varit det bästa med det här jobbet?
– Alla människor jag har fått möta – och att man i vissa fall, förhoppningsvis, har lyckats göra någon skillnad för någon av alla jag fått möjlighet att träffa.
Och det sämsta?
– Det finns ju många bottennapp också. Men man vill ju helst slippa rubriken: ”Skulle gå i pension – fick sparken”, avslutar Margite och skrattar.
Gå med i Facebookgruppen Arbetsmiljö på bygget och få de senaste nyheterna i ditt flöde