info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Byggnads tänker utöka blockad

Byggnads varslar om sympatiblockad mot MVB efter att lettiska arbetare inte fått ut sina löner. Samtidigt lovar MVB att ersätta de lettiska arbetarna med 200 000 kronor. Men byggnads ifrågasätter utbetalningen.

– De har inte kontaktat oss, vi vet inte vad pengarna ska täcka, säger Torbjörn Johansson, Avtalssekreterare på Byggnads.
I torsdags satt Byggnads det lettiska byggföretaget Metto Jumti i blockad. Anledningen var att de inte betalat ut lön till tre anställda på ett skolbygge i Stora Hammar i Skåne. Nu betalar huvudentreprenören MVB, som kontrakterat Metto Jumti, de uteblivna lönerna, en summa på totalt 200 000 kronor.

”Löftet betyder ingenting”

Men enligt Torbjörn Johansson betyder löftet ingenting förrän MVB kontaktar Byggnads och preciserar vad de 200 000 kronor gäller.
– Vi välkomnar självklart om MVB vill ta på sig ansvaret att betala ut de lettiska arbetarnas löner, de kan inte kommunicera med oss via pressmeddelanden.
Byggnads trappar nu upp konflikten och lägger ett varsel om sympatiblockad mot MVB, vilket betyder att alla Byggnads medlemmar på skolbygget lägger ner sitt arbete om sju dagar om inget händer.

Peter Leander
Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Byggnads tänker utöka blockad

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig