info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Byggnads stämmer Bravida – igen

Byggnads stämmer vvs-jätten Bravida för föreningsrättskränkning och brott mot förtroendemannalagen. Facket hävdar att två förtroendemän blivit straffade med permittering på grund av sina fackliga uppdrag.

Konflikterna mellan Byggnads och vvs-företaget Bravida fortsätter. När Byggnadsarbetaren granskade företaget i förra numret (2/10) framkom att det fackliga motståndet var starkt och utbrett. Trakasserier, gliringar och hot var vardag för flera fackliga förtroendemän.

Nu ska det tredje fallet på kort tid upp i Arbetsdomstolen. Byggnads hävdar att arbetstagarrepresentanten och MB-ledamoten Anders Mårtensson och den före detta MB-ledamoten Sonny Kvarnström blivit straffade med permittering på grund av sina fackliga uppdrag.

– Det kom in gubbar från jobb som sedan åkte ut igen på nya jobb samma dag. Samtidigt satt vi och stirrade i väggen, säger Sonny Kvarnström i reportaget i Byggnadsarbetaren.

– Det var oerhört psykiskt knäckande. Och ekonomiskt vansinne för företaget. Efter ett tag börjar man ju fundera på varför det var just vi som satt här, vi som jobbar fackligt, säger Anders Mårtensson i samma reportage.

Händelsen utspelade sig mellan år 2007 och 2008. Efter att ha framfört förslag till förbättringar på sin arbetsplats i Örebro blev Anders och Sonny permitterade. I till exempel en period, mellan vecka 1 och vecka 16 år 2008, satt båda ”på lådan” cirka 200 timmar. Snittet för övriga anställda låg under samma period på 20 timmar. Varje lådtimme innebar en ekonomisk förlust på cirka en hundralapp jämfört med ackordslönen.

– Det är ett solklart fall av föreningsrättskränkning och brott mot förtroendemannalagen, säger Rolf Levin, ombudsman på Byggnads.

Han är inte förvånad att det sker just på Bravida.

– Det här är inte första gången. Det finns ett utbrett motstånd mot facket på det företaget, säger han.

Byggnads kräver i sin stämning att Bravida betalar 45 000 kronor var till Anders och Sonny i utebliven lön, 120 000 kronor var i skadestånd och 300 000 kronor i skadestånd till förbundet.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Byggnads stämmer Bravida – igen

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig