info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Bravida till motattack: stämmer Byggnads

Den inflammerade konflikten mellan Byggnads och vvs-företaget Bravida fortsätter. Bravida har velat säga upp den fackliga förtroendemannen Anders Forsström, men Byggnads har lagt tolkningsföreträde – nu tar Bravida fallet till Arbetsdomstolen, AD.

I samband med att Bravida lägger ner delar av verksamheten i Göteborg har den fackliga förtroendemannen Anders Forsström varslats om uppsägning. Byggnads har lagt ett tolkningsföreträde mot uppsägningen med stöd av förtroendemannalagen, FML. Bravida, genom arbetsgivarorganisationen VVS-företagen, menar att tolkningsföreträdet är felaktigt och har nu stämt Byggnads i Arbetsdomstolen, AD.

– Vi håller på att stänga ner den del av verksamheten där Anders Forsström arbetar. Därför har han blivit uppsagd. Domstolen får pröva om det är rätt eller fel. Det är det enda svar jag har i dag, säger Staffan Påhlsson, divisionschef på Bravida.

Om den fackliga förtroendemannen är av särskild betydelse för det fackliga arbetet, är företaget skyldig att ge förtroendemannen företräde till fortsatt arbete vid arbetsbrist. Så står det i förtroendemannalagen, FML.

– Anders Forsström är den som håller ihop den fackliga verksamheten i Bravida. Han är sammankallande både lokalt, regionalt och centralt. Han är av avgörande betydelse för det fackliga arbetet, säger Byggnads förhandlingsombudsman Leif Nyrell.

– Det står klart att det här är ännu ett försök från Bravida att slå sönder den fackliga verksamheten, säger han.

Tvisten är den fjärde på kort tid mellan Byggnads och Bravida som hamnar i Arbetsdomstolen, AD. Tidigare har Byggnads stämt Bravida för trakasserier mot just Anders Forsström. Byggnads föll dock på grund av en förhandlingsmiss. Nu menar Leif Nyrell att Bravida har gjort samma miss.

– De har inte förhandlat om tolkningsföreträdet. Jag förstår inte hur de kan gå direkt till domstol, säger han.

Staffan Påhlsson menar dock att allt gått rätt till.

– Jag har fått information om att vi genomfört alla korrekta förhandlingar, säger han.

I Byggnadsarbetaren 2/10 granskade vi Bravida. Då framkom att det fackliga motståndet var starkt och utbrett. Trakasserier, gliringar och hot var vardag för flera fackliga förtroendemän. Tidningen går att ladda ner som pdf på hemsidan.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Bravida till motattack: stämmer Byggnads

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig