info

Vill du söka artiklar i papperstidningen?

Använd sökfunktionen i e-tidningen. Öppna e-tidningen

Annons
Annons

Allt färre byggföretag går i konkurs

Konkurserna minskar inom byggbranschen. Under de två första månaderna 2010 minskade byggkonkurserna med 14 procent jämfört med samma period 2009.

Företagskonkurserna uppgick till 478 stycken under februari månad.
Det är en minskning med 21 procent jämfört med samma månad 2009. Därmed fortsätter trenden med minskande konkurser under de senaste månaderna. Enligt affärs- och kreditupplysningsföretaget UC har lågkonjunkturen börjat släppa sitt grepp om svenskt näringsliv, vilket avspeglas i färre konkurser.
Trenden är den samma inom byggindustrin, där allt färre byggföretag går i konkurs. Antalet byggkonkurser har sjunkit från 159 konkurser jan-febr 2009 till 136 konkurser samma period 2010. Det är en minskning på 14 procent.
Enligt UC visar samtliga län upp sjunkande konkurstal och på branschnivå är det detaljhandeln och privata tjänsteföretag som utmärker sig.

Annons
Annons
Annons
Annons

Du läser: Allt färre byggföretag går i konkurs

Senaste byggnyheterna!

Få vårt nyhetsbrev

Anmäl dig