BYGGNADSARBETAREN - Ny professor ska forska om byggets arbetsmiljö

 
 
Skriv sökord :
  Arkiv/Avancerad sök »
Liljeholmsv. 32
106 32 Stockholm
Tel: 08-728 48 00
redaktionen@ byggnadsarbetaren.se
ANNONSER:

NYHETER

Ny professor ska forska om byggets arbetsmiljö

Sveriges Byggindustriers arbetsmiljöexpert Björn Samuelson, har utsetts till ny adjungerad professor vid Luleå tekniska universitet. Den nya professuren inom Arbetsvetenskap har en inriktning mot arbetsmiljö, hälsa och säkerhet i byggindustrin.

-Det innebär att en del av min arbetstid ska jag ägna åt forskning inom arbetsmiljö, hälsa och säkerhet i byggnadsindustrin. Det gör jag redan i stor utsträckning idag, men nu blir det ytterligare lite mer, säger Björn Samuelson.
Förutom att han är Sveriges Byggindustriers arbetsmiljöexpert är Björn Samuelson också verksam inom det partsammansatta Byggindustrins Centrala Arbetsmiljöråd, där också bland annat Byggnads ingår. Inom ramen för detta bedrivs forskning idag.
Genom den nya professuren och utnämningen kan byggbranschen och universitetsvärlden dra nytta av varandra.
-Universitetet får mer forskning gjord inom området och byggbranschen får tillgång till mer kvalificerade forskare, säger Björn Samuelson.

Att han blir adjungerad professor betyder att han knyts till universitetet, men att han fortfarande kommer att vara anställd av Sveriges Byggindustrier.
Vad tycker du är viktigast att forska om i byggsektorn just nu?
- Det viktigaste är att fortsätta arbeta mot arbetssjukdomar, framförallt belastningssjukdomar och svåra olyckor. Vårt mål är att olyckorna hela tiden ska gå mot noll och att arbetet ska vara hälsobefrämjande och inte skadligt. Det ska vara mer hälsosamt att jobba i branschen än att inte göra det, säger han och berättar att ett projekt just nu planläggs med detta som tema.
Björn Samuelson har arbetat med forskning inom arbetsmiljö och hälsa i byggbranschen sedan 30 år, bland annat var han verksam i Bygghälsan och dess forskningsstiftelse.


Margite Fransson - 2010-07-01 - 08:56

SENASTE NYTT:

Tre misstänkta efter dödsolycka
2010-09-08 - 11:09

Lagbasar kritiska till byggutredning
2010-09-08 - 08:24

Svetsare omkom efter fallolycka
2010-09-07 - 09:14

Konkurserna blir allt färre
2010-09-06 - 14:53

Startskott för nytt jättesjukhus
2010-09-06 - 09:44

Mildrat straff för byggolycka
2010-09-03 - 12:01

Byggnads medlemmar minskade i augusti
2010-09-02 - 15:46

Rev asbest utan skydd eller tillstånd
2010-09-02 - 10:44

Oklart rättsläge om arbetsmiljön
2010-09-01 - 11:14

Båda blocken behåller rot-avdraget
2010-08-31 - 15:49

ANNONSER:






Clicky Web Analytics
Utgivare: Kenneth Petterson. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera oss gärna men ange källan.