Kategori: Bodsnack Skapa ny debatt

Publicerad 27 augusti 2012 14:56

Björn Flodström, Mora: Sover ni oduschade?

Bra att det tas upp detta med bodar och att man inte byter om där. Varför släpa hem skiten till familj och andra när det finns duschar på jobbet. Man kan undra " sover man i skiten."

Hur lång tid tog det att genom fackliga krav få dessa bodar, och nu orkar man inte bry sig längre. Nej framtiden i den här branschen tillhör dom som kommer från forna öststaterna och som man kan behandla som man vill.
Ser vi inte upp är det snart lika för allihop. Det börjar som ovan med att man struntar i dom regler som finns. Håller vi inte fast i det vi har tappar vi snart alltihop.
Björn Flodström Röris Mora

Tyck till! Kommentera artikeln

Sortering av kommentarer:

Visa senaste förstVisa äldst först
  1. Verkligheten är mer komplicerad än så.Jag tror inte att någon medvetet struntar i sin hygien bara för att alla har rättighet till en arbetsplats bod.
    Vi har viktiga instrument som styr våra dagliga arbetes förhållanden men dagens aktiva marknad kräver lösningar som övergår dessa.
    En mycket stor del av arbetskraften inom bygg verkar inom den sektor som kallas service.Där ingår bland annat jag själv.Vi har arbeten som i arbetstid understiger ett fåtal dagar och får då heller aldrig bodar eller toaletter tillhandahållna.Felaktigt kan tänkas men helt i linje med den struktur som övriga samhället strävar efter.
    Snabba arbeten med minimal kostnad för beställaren.Tar inte jag jobbet på dom premisserna så får någon annan det.Kommuner och andra stora beställare arbetar på exakt samma sätt.
    Varför skall man acceptera en offert som är 20 procent dyrare för arbetsmiljöns skull när andra ändå kommer göra arbetet billigare.
    Cyniskt,ja visst! Men samtidigt en realitet.

  2. Hej
    Jag är en kvinna i 40 års åldern. Jag kan säga att för oss är varje
    dag på jobbet en prövning. I Norge har jag jobbat för olika bemanningsbolag. Arbeidskollega var värst, där måste man nästan gå helt naken förbi hela gubbgänget. Riktigt äckligt. Jobba inte där.
    På JM i Sverige var det däremot bra. Snygga bodar med bra inredning och funktion. Ett tips kolla först, signa sen

Skriv en egen kommentar

  • Skriv kort! Korta texter lockar fler att läsa (Om du vill skriva en riktigt lång debattartikel: klicka på "Bodsnack" i topmenyn, sedan på "Skapa ny debatt".

För att du ska få publicera en kommentar måste du läsa och godkänna vårt regelverk för artikelkommentarer

Dagens webbreporter

Tipsa Margite Fransson!

Margite Fransson
010-601 10 42
070-607 56 89
Skicka e-post

Har du upplevt sexuella trakasserier på jobbet?

Har du upplevt sexuella trakasserier på jobbet?

Svarsalternativ Antal röster
Nej, aldrig 5
Ja, det har jag 2
Avtalsfajten 2013

Månsson eller Lindholm? Vem vinner fajten om lönerna? Här kan du läsa alla artiklar om avtalsrörelsen 2013.

Sanningen bakom Skanska

I Byggnadsarbetaren nummer fem granskade vi Skanskas internationella verksamhet. Det handlade om kidnappade arbetare i Peru och svartlistade arbetare i Storbritannien. Här kan du följa den fortsatta rapporteringen.

RÄDDA DIN RYGG

Med korta pauser och enkla övningar minskar du risken för rygg- och nackont. Byggnadsarbetaren listar de bästa tipsen för att rädda kroppens baksida.

Youtube_puff

Är det här äkta eller fejk? Bedöm själv. Men den här mannen har kommit på ett minst sagt annorlunda sätt att klyva en planka. Se detta och många fler byggklipp här.

Arbetsmiljö

Har du rätt skyddsutrustning? Läs Byggnadsarbetarens artiklar om arbetsmiljö.

Krysset

Löser du korsord? Här finns Byggnadsarbetarens senaste kryss. Här finns också lösningarna.

Annons

Annonsera

Vill du annonsera? Med en annons i Byggnadsarbetaren når du cirka 100 000 läsare, både yrkesarbetare och chefer i branschen.

Spela spel

Är du bäst på bygget? Utmana kompisarna i vårt hammarspel!

  • Läs om byggnadsarbetarnas egna smarta uppfinningar som gör byggjobbet lättare.

  • Har du själv uppfunnit en bra grej?

Tipsa Kenneth Petterson!

Kenneth Petterson
010-601 10 81
070-607 56 97
Skicka e-post

Byggbloggar

Många har åsikter om byggbranschen. Här hittar du några av landets vassaste byggbloggare. Klicka och tyck till.