Publicerad 10 september 2012 16:00

Körkortskrav tufft för lärlingar

Riskerar att missa jobben

Körkort är en absolut nödvändighet för unga byggjobbare som vill ta sig in på arbetsmarknaden. Men över hälften av alla arbetslösa ungdomar saknar i dag körkort.

Relaterad information

Krav på körkort

1. Transport, 88 procent av arbetsgivarna kräver körkort.
2. Bygg- och anläggning, 83 procent kräver körkort.
3. Försäljning, inköp, marknadsföring, krav från 77 procent.
4. Installation, drift, underhåll, industriell tillverkning, hantverk, 76 procent kräver körkort.
5. Naturbruk, sanering, renhållning, säkerhetsarbete, krav från 60 procent.
6. Socialt arbete, 45 procent ­kräver körkort.
7. Data/it, 33 procent kräver körkort.
8. Kultur, media, design, 33 procent.
9. Kropps- och skönhetsvård, 33 procent.
10. Hotell, restaurang, storhushåll, 21 procent.
Källa: Svenska Dagbladet och Arbetsförmedlingen

För femtio år sedan var det lilla plastkortet en del av vuxenriten: Man fyllde myndig och körde upp. Sen låg vägen bokstavligt talat öppen för både bilsemester och jobb. I dag ser det annorlunda ut. Tidningen Svenska Dagbladet har låtit Arbetsförmedlingen ta fram statistik över hur många av de inskrivna i åldergruppen 18-24 år som saknar körkort. Nästan sex av tio, 81 619 av de drygt 140 000 som saknar jobb, får inte köra bil. Det är en kraftig minskning sedan början av 1990-talet, då hade tre av fyra körkort.
- Jag har jobbat som byggförmedlare i många år och redan då var det här ett problem. Arbetsgivarna prioriterar folk med körkort, säger Petra Jansson, nationell projektledare på Arbetsförmedlingens satsning Unga in.

Många kräver körkort

Bygg tillhör en av de yrkesgrupper där kravet på körkort är som hårdast, 83 procent av arbetsgivarna vill att de sökande ska kunna ta bilen till jobbet.
- Utan körkort är det väldigt svårt att få jobb. Man rör sig mycket mellan arbetsplatser där det kanske inte finns någon kollektivtrafik. Dessutom är många arbetsgivare småföretagare som har svårt att lösa transporter för de anställda, säger Petra Jansson.

Kostnaden har ökat

Enligt Svenska Dagbladet beror den stora nergången främst på kostnaderna. I dag kostar det i genomsnitt 15 000 kronor att ta ett körkort – mycket pengar för familjer med ansträngd ekonomi. Petra Jansson är orolig för att många av byggungdomarna kommer att lämna yrket och söka sig till andra branscher om de saknar körkort.
- Man kanske skulle titta på om körkortsutbildning skulle ingå på byggprogrammet. Det hade varit en stor fördel när eleverna går ut som lärlingar, säger hon.

Nyckelord:

Lärlingar

Tyck till! Kommentera artikeln

Sortering av kommentarer:

Visa senaste förstVisa äldst först
  1. Till detta kommer ett förslag om ökad körkortsålder, vilket skulle frysa ut bygglärlingarna totalt på mindre orter.

Skriv en egen kommentar

  • Skriv kort! Korta texter lockar fler att läsa (Om du vill skriva en riktigt lång debattartikel: klicka på "Bodsnack" i topmenyn, sedan på "Skapa ny debatt".

För att du ska få publicera en kommentar måste du läsa och godkänna vårt regelverk för artikelkommentarer

Dagens webbreporter

Tipsa Björn Wendelborn Barr!

Björn Wendelborn Barr
010-6011080
073-3387042
Skicka e-post

Äter du smärtstillande för att kunna jobba?

Äter du smärtstillande för att kunna jobba?

Svarsalternativ Antal röster
Ja, det måste jag göra 26
Nej, aldrig 16
Sanningen bakom Skanska

I Byggnadsarbetaren nummer fem granskade vi Skanskas internationella verksamhet. Det handlade om kidnappade arbetare i Peru och svartlistade arbetare i Storbritannien. Här kan du följa den fortsatta rapporteringen.

Avtalsfajten 2013

Månsson eller Lindholm? Vem vinner fajten om lönerna? Här kan du läsa alla artiklar om avtalsrörelsen 2013.

RÄDDA DIN RYGG

Med korta pauser och enkla övningar minskar du risken för rygg- och nackont. Byggnadsarbetaren listar de bästa tipsen för att rädda kroppens baksida.

Youtube_puff

Är det här äkta eller fejk? Bedöm själv. Men den här mannen har kommit på ett minst sagt annorlunda sätt att klyva en planka. Se detta och många fler byggklipp här.

Arbetsmiljö

Har du rätt skyddsutrustning? Läs Byggnadsarbetarens artiklar om arbetsmiljö.

Krysset

Löser du korsord? Här finns Byggnadsarbetarens senaste kryss. Här finns också lösningarna.

Annons

Annonsera

Vill du annonsera? Med en annons i Byggnadsarbetaren når du cirka 100 000 läsare, både yrkesarbetare och chefer i branschen.

Spela spel

Är du bäst på bygget? Utmana kompisarna i vårt hammarspel!

  • Läs om byggnadsarbetarnas egna smarta uppfinningar som gör byggjobbet lättare.

  • Har du själv uppfunnit en bra grej?

Tipsa Kenneth Petterson!

Kenneth Petterson
010-601 10 81
070-607 56 97
Skicka e-post

Byggbloggar

Många har åsikter om byggbranschen. Här hittar du några av landets vassaste byggbloggare. Klicka och tyck till.