Publicerad 14 augusti 2012 09:54

Fortsatt tapp av fackmedlemmar

460 färre i Byggnads efter sommaren

Byggnads fortsatte tappa medlemmar under sommaren. Under juni och juli sjönk medlemsantalet med 460 personer. De yrkesverksamma medlemmarna blev 349 färre.

Sedan årets början har antalet medlemmar i Byggnads minskat med 818 personer, det innebär att medlemsantalet nu är 105 195. Det visar Byggnads medlemsstatistik. Under de enstaka månaderna mars, maj och juni har medlemsantalet tillfälligt vänt uppåt. Men det räcker alltså inte för att bryta trenden med sjunkande medlemsantal under året.
I den totala siffran är pensionärer och gymnasiemedlemmar inräknade. Ser man endast till yrkesverksamma medlemmar så är medlemstappet hittills under året ännu kraftigare, med en minskning på 2071 personer.

Nyckelord:

Byggnads

Tyck till! Kommentera artikeln

Sortering av kommentarer:

Visa senaste förstVisa äldst först
  1. Nu kanske man ser över den fackliga organistionen och dess verksamhet. Den stora frågan vem finns fackföreningen till för?
    Är det för att man som anställd inom organisationen ska ha en anställning eller är det för att man brinner för att kämpa för att orättvisorna försvinner och att alla människor har lika värde.

  2. Tyvärr så tror jag facket,oavsett hur vi stöttar,kommer att så småningom tyna bort.Dels till följd av individens egen styrka samt dels på grund av arbetsmarknadens reella storlek och inflytande över dom anställda.
    Samtliga politiska partier är för global tillväxt framför individbaserad anpassning av samhället vilket medför en likriktning av möjligheterna för densamma att se nyttan av en organisation som inte syns,men som kostar pengar.

  3. Jo ,,Det ligger nog en hel del i vad Månson och Andreas skriver,,men medlemstapp är inte bara ett problem för Byggnads eftersom nästan alla förbund tappar medlemmar,,utan beror nog mycket på att facken inte varit överens om hur de skall bemöta förändringarna på arbetsmarknaden,,med otrygga anställningar,,för dem som måste jobba på bemanningsföretag,mm,,och därutöver ser att personer från andra länder utför arbeten som de kunde gjort,,och det gör många frusterade,,med att tappa tilltron till facket,,
    De finnns säkert de som säger att de som tappat tilltron måste engaera sig och påverka,, men som jag hör,,har de resignerat,,vilket inte är bra,,Så ledningarna i förbunden,,har ett stort ansvar,,,och det räcker inte bara med medlemsvärvning,,, tekink,,och annat utan hårt arbete med att stärka arbetstagarnas,vilkor på arbetsmarknaden,,
    Vilket inte är så lätt men tålmodigt arbete brukar ge resultat,,

  4. Antar att det finns ett uns av sanning i orden, "en dinosaurie till slakt".
    Alla fackföreningar måste förnya sig och börja följa med individernas strömmar istället för att leka politiker som idag.Varför skulle förtroendet för en fackförening vara större än det för ett politiskt parti? Ingenting är automatiskt i hur människor beter sig ,allt måste anpassas med en viss uppdaterings hastighet.Ungdomar tycker facket är gammaldags och långsamt,och visst är det det.Det tycker jag med ,alla megafoner ljuder men inget händer är en vanlig visa.

  5. Tveksamt om jag kan hålla med om att facket är gammaldags för "förr" i tiden så såg man ju Facket mer än en månad innan valet.
    Men vid valet då används megafonerna och man talar om vad vi alla ska rösta på, Man trycker upp profilmaterial o slår sig för bröstet o tycker att man är enormt drivande.Skulle vara bra om den fackliga organisationen redovisar vad valet kostar. När alla ombudsmän, förtroendevalda med lön/ersättning är ute i valarbete. Tänk om dom alla lagt ner samma energi på att lösa arbetsplatsproblem eller se över arbetsmiljön.

  6. Eftersom Byggnads uppgift är att värna medlemmarnas intressen på alla nivåer i samhället så är ett politiskt engagemang en självklarhet för Byggnads.
    Under dryga hundra år har svensk fackföreningsrörelse och dess medlemmar ställt krav på samhällsförändring och det har i sin tur inneburit att Sverige har gått ifrån att vara ett av Europas fattigaste länder till en välfärdsstat av sällan skådat slag.
    Problemet jag som fackligtpolitiskt aktiv nu känner är att medlemmarna inte driver på om samhällsförändring. Den största samförändringen som skett för Byggnads medlemmar är dyrare a-kassa,sämre sjukförsäkring, skattesänkning, sämre löneutveckling, uthyrningsföretag, lönedumpning genom oseriösa arbetsgivare.
    Vi måste tillsammans vända trenden genom att värva fler medlemmar för det är antalet medlemmar som avgör styrkan hos ett fackförbund.

  7. När man ansöker om medlemskap i den fackliga organisationen så är jag helt säker på att man gör det för att man vill vara med och stötta den förening som kan hjälpa mig på min arbetsplats Om jag vill vara aktiv i ett parti så söker jag medlemskap i det partiet.
    Sedan att fack o parti har ett samarbete är ju givet, Men att man inte ser facket mer än just till valet då är man helt fel ute som organisation och det är kanske därför som medlemsantalet sjunker. Viktigt att ha en öppen organisation som ser det som en möjlighet att förändra.

  8. Jag delar helt din uppfattning Bertil men facket är något mer än enbart styrelse och ombudsmän. Det är dags att vår organisation med lagbasar, mb-ledamöter och skyddsombud arbetar med de grundläggande frågorna som medlemsvärvning och utbildning. Sedan måste man som förtroendevald förstå att uppdraget sträcker sig längre än vad arbetstiden är.
    Vi som är medlemmar i Svenska Byggnadsarbetareförundet är facket och därför ska vi tillsammans göra vår röst hörd på alla nivåer i samhället, inkluderat den politiska.

  9. Vi som medlemmar ÄR facket ....Ja det är alltid det man går ut och informerar om. Men varför är det då så stor skillnad på förmånerna för en "vanlig" medlem och en av organisationen anställd medlem? Om man ska värna om medlemmarna så borde väl medlemmarna stå i centrum? Varför har man en lägre pensionsålder som anställd inom organisationen än vad jag som arbetare ute på fältet har. Det finns alltför många stora skillnader både förmåner och löner för att man ska kunna gå ut o prata om att göra saker tillsammans, Peter! Det är viktigt att man inte skor sig på andra människor. Varför är Byggnads på 3:dje plats på kapitalstarka fackliga organisationer. Hur gynnar detta oss medlemmar att man sitter o sparar "våra" pengar. När man uppe i organisationer skapar sig bra förmåner så trycker man samtidigt upp ett profilmaterial där man skriver FACK YOU?? Vad säger det budskapet?

  10. Jo självklart är det medlemmarna som är facket,men man måste också tänka på att de flesta förtroendevalda inte arbetar heltid fackligt utan sköter sina förtroendeuppdrag på raster och utanför arbetstid så de gör ett bra arbete,,men knuten i att fler väljer att stå utanför,,handlar om att makten över arbetsmarknaden är till arbetsgivarnas fördel,,genom politiska beslut och att facken inte riktigt hängt med eller valt fel strategi i den förändrade arbetsmarknaden ,,Många jobbare tycker det är mycket prat,,men mindre verkstad,,av dem som kommit upp på högre nivå,,i den fackliga världen,,

  11. Ser att de klagas en del och förmodligen med all rätt utifrån ert perspektiv. Jag undrar då om ni e ensamma i era åsikter eller ni har kamrater med er som tycker lika. Om så är fallet så har ni ju chansen att besöka medlemsmötena å påverka för förändring. Är ni tillräckligt många som vill förändra så kan ni ju ta över ett helt möte kräva dessa förändringar som ni önskar. På årsmötena kan ni ju t.o.m välja ny kretsordförande å ta plats i någon av Byggnads regionstyrelser. Men frågan e om ni verkligen vill något eller inte? De kanske e så att som så många andra så vet ni inte riktigt vad ni vill. Vi står inför en massa förändringar som vi på olika sätt kanske inte riktigt hinner anpassa oss efter, men de e där Byggnads behöver oss. En kollega till mig sa en gång "se inte bara vad din förening kan göra för dig utan vad du kan göra för din förening". När vi står inför dessa tider så blir de viktigare än någonsin att ha i åtanke. Önskar er alla lycka till så ses vi där ute någonstans!

  12. Jo visst vore det bra om fler gick på våra möten,,,men detta forum är ju också ett sätt att ventilera olika åsikter,,så det ena förtar ju inte det andra,och att medlemmar inte går på möten innebär ju inte att de inte har några åsikter,,och därutöver måste vi vara medvetna om att med en bantad organisation,,har vi mindre antal personer med förtroendeuppdag,,,Att upprätthålla demokratin i vårt förbund är också en stor och viktig fråga för organisationen framöver,,men så länge det inte är tyst,, utan finns åsikter och gnista finns det hopp,,

  13. Klagas en del:.. varför är det alltid så när någon har andra åsikter att det skall klassas som gnäll o klagomål.... Misstänker att Christian är avlönad av oss medlemmar... Om man är tillräckligt många som vill ha förändring så går det att förändra...Så dödar man förändringsarbeten istället för att se att alla åsikter o även små förändringar kan vara till glädje för organisationen, En fråga till till Christian varför tycker du att man ska vara medlem just i Byggnads? Vad kan Byggnads erbjuda mig som medlem? Jag har ställt denna fråga till andra anställda av organisationen och har bl a fått svaret "för att jag ska få lön.... det finns alltså anställda som inte har kunskapen om värdet i ett medlemskap"...har du kunskapen Christian. Fler sådana som Rolf behövs

  14. Du har helt rätt Rolf, håller med dig i så mycket av de du säger. Som vanligt så faller de på några få att göra allt jobb. Men till dig Bertil undrar jag en sak: Vad vill du ha ut av Byggnads? När medlemmar frågar vad jag får ut av Byggnads så e svaret enkelt. För att säkerställa att alla som jobbar på ett kollektivavtal ska kunna få så sjyssta villkor som det bara är möjligt. Samtidigt som vi skaffar oss styrka om vi mot förmodan kommer till en konfliktsituation så kan vi dra igång en konflikt värd namnet. Men när medlemmar frågar vad facket gör för dom tycker jag du snabbt kan svara dom med omvända frågan: Vad gör du för din förening? Å sist men inte minst Bertil, jag e inte någon funktionär/ombudsman, men jag klarar av att tala om för mina kolleger när de sitter å gnäller om saker å ting utan att de för den sakens skull har något konkret att komma med.

  15. Vill inte du sitter å tar saker personligt. Vill att du gör mig en tjänst istället Bertil, har du något konkret du vill förändra så beskriv de här så ska jag personligen hjälpa dig med att skapa den förändringen... Så kan du få lov att väcka dina kolleger å fråga dem varför Byggnads e de ända förbundet i LO som bara har ombudsmän i förbundsstyrelsen?? E folk ur produtionen inte dugliga nog??
    Mvh

  16. Vad jag vill ha ut av Byggnads?!
    Jag vill att de anställda ombudsmän kliver ner från sina höga hästar och kommer ner på arbetarnas nivå,tar hand om de medlemmar som faktiskt ser till att dessa ombudsmän får sin lön.
    Att organisationen har rimliga medlemsavgifter som gör att alla har råd att vara med i en facklig organisation. Skandal att medlemmar som ekonomiskt varit med och byggt upp organisationen tvingats begära utträde för att dom inte har ekonomisk möjlighet att vara med, när organisationen är den 3:dje rikaste av LO förbunden.
    Att avdelningskontoren är bemannade med kunnig personal som kan hjälpa oss medlemmar alla helgfria vardagar året runt. Finns inga enmanskontor och ändå så stänger man helt o hållet under tex ett par semesterveckor.

    Gällande förbundstyrelsen och att det bara är ombudsmän som sitter där. det beror på uppbyggnaden av organisationen..kliar du min rygg så kliar jag din... om en "vanlig" arbetare skulle få insyn så skulle han/hon ev kunna ställa krav

  17. Jag vill att man går ut och förklarar varför man valde att ta bort den försäkring som gav oss byggnads arbetare extra ersättning de 100 första arbetslösa dagarna, När man i medlemskampanj höjde från 100 och gick ut o lovade extra pengar 200 dagar. Förklaringen har varit väldigt dålig när man säger den försäkringen kostade för mycket.Pengar finns ju att investera med varför kan man inte se till att pengarna kommer tillgodo för medlemmarna?

    Att man går ut och anväder den styrka som man anser att organisationen har till att se till att akassan höjs. Ärligt vem kan överleva på en nettoinkomst på knappt 11000:-/mån.

    Att man aktivt arbetar på ett utträde ur EU. För med möjligheter att jobba över gränserna så lär våra lärlingar aldrig få en lärlingsplats. Vilket EU land kan ge våra lärlingar kunskaper som dom har nytta av när dom återkommer till sitt hemland. Vilken arbetsgivare vill anställa dom med full lön i Sverige om jag har gjort mina lärlingstimmar i tex Polen??

    ,

  18. Jag vill att man går ut och presenterar den plan man har för att våra lärlingar skall få sina lärlingsplatser. För hur går man ut o motiverar någon att bli medlem i Byggnads när vederbörande förmodligen aldrig kommer att få en anställning inom branchen.

    Som du märker Christian så har jag åsikter,tankar och funderingar. På medlemsmöten anses man vara obekväm när man frågar och några svar får man inte, ingen återkommer heller med svar. Så den stora frågan är igen vad kan och gör byggnads för medlemmar som inte är inne i klubben för inbördes beundran??

  19. Då ska du fortsätta vara obekväm.Dom är nog bara rädda och glada att fler inte tänker som dig. Men jag hoppas att du engagerar dig och tar med dig 10 polare till din krets nästa årsmöte. Så nominerar ni dig som ordförade i kretsen sen kommer de bli intressant.

    När de gäller EU så kan man säga att de finns inget hinder för att hålla kvar de stora anläggningsjobben i Sverige om man tänker på den fria rörligheten i EU, men regeringen struntar i oss. För man kan via t.ex en offentlig upphandling kräva att man ska ta socialt ansvar i de land man verkar om man bara ställer de kravet direkt i upphandlingen. Fast de e ingen hemlighet att Alliansen skiter i de.

    Ett regeringsskifte hade förhoppningsvis tryckt upp A-kassan oxå, som idag e lika låg som för 8 år sen när jag blev arbetslös.

  20. Inkomstförsäkringen kan jag tycka och många medlemmar med både dig å mig va en bra försäkring. Sen kostade den pengar, visst, men vad gör inte de? Men kongressen tyckte annolunda av någon anledning. Har hört nästan alla skäl, å varje kongressombud har sina. De ända skälet jag kan köpa e att om vi fackföreningar fixar egna försäkringar så kommer de trygghetssystem som vi betalar för bli lite urholkade och de e rätt även om inkomstförsäkringen bara va ett komplement. Men man glömmer bort alla medlemmar vi lyckades rekrytera pga den försäkringen.

    Och sist men inte minst sluta inte kämpa Bertil och lycka till med allt du företar dig!

    Mvh

  21. Jo att pensionärer som var avgiftsbefriade måste börja betala igen,, var en miss,,,och att höja dagarna i inkomstförsäkringen från 100 - 200 var också ett mindre bra beslut,som därefter blev för dyrt,,,och så var det inte kongressen som införde den eller avslutade den,utan förbundsstryrelsen,,,Men oavsett det tycker jag det är bra om vi säger våra åsikter,,Det tar nog sin tid för Byggnads att gå från ett ombudsmannsstyrt förbund ,,så med tiden blir det nog bra,,om medlemmarna går på möten och väljer sina ledamöter,,,vilket i dagsläget är ett stort problem,,med dålig närvaro,,och att vara obekväm är väl bra,,,för det som sägs,hörs ,,även om det inte märks direkt,,,

  22. Byggnads måste tänka om och det är fort för även de så kallade medlemsmöten är ju ombudsmanna styrda eftersom även ombudsmännen är medlemmar. och det som inte gynnar dom stoppar dom ju så fort dom bara kan.
    För det är ju bara se vad man gör i förbundsstyrelsen det som gynnar medlemmar stoppas ju på en gång. Som ombudsman är man ju livstidsanställd och behöver ju inte tänka på inkomstförsäkringen eller medlemsavgifterna. Man kan skylla mycket på sittande regering men om inte den egna fackföreningen arbetar för medlemmarnas bästa så kanske man borde börja förändringsarbetet just där.

  23. Är kanske så att ombudmän är bättre på att prata,,men i alla samanhang,,,så väger en röst från produktionen mer än från dem som är anställda av facken,,

Skriv en egen kommentar

  • Skriv kort! Korta texter lockar fler att läsa (Om du vill skriva en riktigt lång debattartikel: klicka på "Bodsnack" i topmenyn, sedan på "Skapa ny debatt".

För att du ska få publicera en kommentar måste du läsa och godkänna vårt regelverk för artikelkommentarer

Dagens webbreporter

Tipsa Margite Fransson!

Margite Fransson
010-601 10 42
070-607 56 89
Skicka e-post

Äter du smärtstillande för att kunna jobba?

Äter du smärtstillande för att kunna jobba?

Svarsalternativ Antal röster
Ja, det måste jag göra 30
Nej, aldrig 18
Sanningen bakom Skanska

I Byggnadsarbetaren nummer fem granskade vi Skanskas internationella verksamhet. Det handlade om kidnappade arbetare i Peru och svartlistade arbetare i Storbritannien. Här kan du följa den fortsatta rapporteringen.

Avtalsfajten 2013

Månsson eller Lindholm? Vem vinner fajten om lönerna? Här kan du läsa alla artiklar om avtalsrörelsen 2013.

RÄDDA DIN RYGG

Med korta pauser och enkla övningar minskar du risken för rygg- och nackont. Byggnadsarbetaren listar de bästa tipsen för att rädda kroppens baksida.

Youtube_puff

Är det här äkta eller fejk? Bedöm själv. Men den här mannen har kommit på ett minst sagt annorlunda sätt att klyva en planka. Se detta och många fler byggklipp här.

Arbetsmiljö

Har du rätt skyddsutrustning? Läs Byggnadsarbetarens artiklar om arbetsmiljö.

Krysset

Löser du korsord? Här finns Byggnadsarbetarens senaste kryss. Här finns också lösningarna.

Annons

Annonsera

Vill du annonsera? Med en annons i Byggnadsarbetaren når du cirka 100 000 läsare, både yrkesarbetare och chefer i branschen.

Spela spel

Är du bäst på bygget? Utmana kompisarna i vårt hammarspel!

  • Läs om byggnadsarbetarnas egna smarta uppfinningar som gör byggjobbet lättare.

  • Har du själv uppfunnit en bra grej?

Tipsa Kenneth Petterson!

Kenneth Petterson
010-601 10 81
070-607 56 97
Skicka e-post

Byggbloggar

Många har åsikter om byggbranschen. Här hittar du några av landets vassaste byggbloggare. Klicka och tyck till.